Subcommittee chair: Hanne Ludvigsen, Helsinki University of Technology, Finland
-
Tim Birks, University of Bath, UK
-
Andrea Galtarossa, Universita’ di Padova, Italy
-
Timmy Geisler, OFS Fitel Denmark, Denmark
-
Sailing He, Zhejiang University, China
-
Dag Roar Hjelme, Invivosense, Norway
-
Maryanne Large, University of Sydney, Australia
-
Sang-Bae Lee, KIST, Korea
-
Hans Limberger, EPFL STI IOA LOA, Switzerland
-
Patrice Megret, Faculté Polytechnique de Mons, Belgium
-
Daniel Nolan, Corning, USA
-
Pascale Nouchi, Draka Communications, France
-
Periklis Petropoulos, Univ. of Southampton, UK
-
Valerio Pruneri, ICFO, Spain
-
Stojan Radic, U. of California, USA
-
Georg Reider, TU Vienna, Austria
-
Christian Schaeffer, Technische Universität Dresden, Germany
-
Ping Shum, Nanyang Technological University, Singapore
-
Nick Traynor, Perfos, France
Subcommittee 2, “Waveguide and Optoelectronic Devices”
Subcommittee chair: Christian Lerminiaux, Université de Technologie de Troyes, France
-
Roel Baets, Ghent University - IMEC, Belgium
-
Liam Barry, Dublin City University, Ireland
-
Joe Campbell, University of Texas, USA
-
Fabrizio Di Pasquale, Scuola Superiore S. Anna, Pisa, Italy
-
Chris Doerr, Bell Labs, Alcatel-Lucent, USA
-
Guang-Hua Duan, Alcatel Thales III-V Lab, France
-
Gadi Eisenstein, Technion, Israel
-
Christoph Harder, Switzerland
-
Naoto Kobayashi, National Institute of Advanced Industrial Science and Technology, Japan
-
Yong-Hee Lee, KAIST, Korea
-
Juerg Leuthold, Universität Karlsruhe, Germany
-
Norbert Lichtenstein, Oclaro, Switzerland
-
Yi Luo, Tsinghua University, China
-
Graeme Maxwell, CIP Technologies
-
Yoshiaki Nakano, University of Tokyo, Japan
-
Horst Zimmermann, Vienna University of Technology, Austria
Subcommittee 3, “Subsystems and Network Elements for Optical Networks”
Subcommittee chair: Jean-Pierre Hamaide, Alcatel Lucent, France
-
Hercules Avramopoulos, National TU Athens, Greece
-
John Cartledge, Queen's University, Kingston, Canada
-
Harm Dorren, Eindhoven University of Technology, The Netherlands
-
Andrew Ellis, University of Cork UCC, Ireland
-
Yaohui Jin, Shanghai Jiaotong University, China
-
Masataka Nakazawa, University of Tohoku, Japan
-
Pierluigi Poggiolini, Politecnico di Turino, Italy
-
Werner Rosenkranz, University of Kiel, Germany
-
Salvador Sales, Universidad Politécnica de Valencia, Spain
-
Seb Savory, University College London, UK
-
Minoru Shikada, NEC, Japan
-
Antonio Teixeira, Universidade de Aveiro, Portugal
-
Alan Willner, University of Southern California, USA
-
Yong Hyub Won, KAIST, Korea
Subcommittee 4, “Transmission Systems”
Subcommittee chair: Klaus Petermann, Berlin University of Technology, Germany
-
Peter Andrekson, Chalmers University of Technology, Sweden
-
Polina Bayvel, University College London, UK
-
Giovanni Bellotti,Alcatel-Lucent, Italy
-
Sébastien Bigo, Alcatel-Lucent, France
-
Alberto Bononi, Universita' di Parma, Italy
-
Luis Cucala García,Telefonica Investigación y Desarrollo, Spain
-
Huug De Waardt, Eindhoven University of Technology, The Netherlands
-
Joerg-Peter Elbers, ADVA AG Optical Networking, Germany
-
Rene-Jean Essiambre, Alcatel-Lucent, USA
-
Kazuo Hagimoto, NTT, Japan
-
Thomas Jennewein, Austrian Academy of Sciences, Austria
-
Michel Joindot, University of Rennes, France
-
Hiroshi Onaka,Fujitsu Laboratories Ltd., Japan
-
Christophe Peucheret, Technical University of Denmark, Denmark
-
Mark Shtaif, Tel Aviv University, Israel
-
Torger Tokle, OFS Fitel Denmark, Denmark
Subcommittee 5, “Backbone and Core Networks”
Subcommittee chair: Ioannis Tomkos, Athens Information Technology Center, Greece
-
Keren Bergman, Columbia University, USA
-
Andreas Gladisch, T-Systems International GmbH, Germany
-
Gabriel Junyent, Universitat Politécnica de Catalunya, Spain
-
Andras Kalmar, Alcatel-Lucent, Austria
-
Andrew Lord, BT, UK
-
Mario Pickavet, Ghent University-IBBT, Belgium
-
Ken-ichi Sato, University of Nagoya, Japan
-
Marco Schiano, Telecom Italia, Italy
-
Dimitra Simeonidou, Photonic Networks Res. Lab., UK
-
Jan Späth, Ericsson, Germany
-
Masatoshi Suzuki, KDDI Labs, Japan
-
Hidenori Taga, National Sun Yat-Sen University, Taiwan
-
Ben Yoo, University of California at Davis, USA
-
Evi Zouganeli, Telenor, Norway
Subcommittee 6, “Access Networks and LAN”
Subcommittee chair: Russell Davey, BT Exact, UK
-
Giancarlo De Marchis, TelCon srl, Italy
-
Stephane Gosselin, Orange Labs, France
-
Eugenio Iannone, Pirelli Labs, Italy
-
Chinlon Lin, Nanyang Technological University, Singapore
-
Juan Pedro Fernández Palacios,Telefonica Investigación y Desarrollo, Spain
-
Josep Prat, Universitat Politécnica de Catalunya, Spain
-
Jerzy Siuzdak, Warsaw University of Technology, Poland
-
Kees van Bochove, KPN Royal Dutch Telecom, The Netherlands
-
Ingrid van de Voorde, Alcatel-Lucent, Belgium
-
Gerlas van den Hoven, GENEXIS, Eindhoven, The Netherlands
-
Ping-Kong Alex Wai, Hong Kong Polytechnic University, Hong-Kong
-
Godehard Walf, Fraunhofer-Institut für Nachrichtentechnik, Germany
-
Winston Way, Neophotonics, USA